
Юридична компанія «ПІК»
ЯК БАНК ЗАБИРАЄ ІПОТЕЧНУ КВАРТИРУ

Виграти суд з іпотеки і не втратити заставну квартиру нелегко, але можливо, якщо ви звернетеся за допомогою до юриста.
Іпотечне житло належить його власнику лише формально. У разі прострочення чи припинення виплат банк може забрати майно. Протидіяти вилученню можна, домовившись із кредитором чи колекторами про реструктуризацію, розстрочення боргу або шляхом оскарження їх дій у суді.
ДЗВОНІТЬ ПРЯМО ЗАРАЗ!
Дізнатися більше та отримати консультацію!
+38 095 150 05 01
+38 097 050 05 01
Банк забирає іпотечну квартиру
Якщо банк забирає квартиру за борги з іпотеки, підставами для цього можуть бути:
- розпорядження ст. 37 Закону «Про іпотеку», згідно з якою іпотекотримач (кредитор) має право задовольнити вимоги щодо кредиту за рахунок предмета іпотеки;
- виконавчий напис нотаріуса;
- рішення суду.
Передумовами для подання до суду або застосування інших способів стягнення нерухомості є певна сума боргу, кількість пропущених платежів або внутрішні правила банку.
До відома! Щоб не забрали квартиру за іпотекою, якщо у вас утворилося прострочення і не вдалося домовитися з кредитором, необхідно підготуватися до розгляду справи в суді, заручившись підтримкою адвоката за кредитами.
Мораторій на валютну іпотеку
У 2014 році в Україні було запроваджено мораторій на валютні кредити, який захищав права позичальників, які оформили іпотеку в іноземній валюті ще до різкого падіння курсу гривні та надалі виявилися неплатоспроможними. Цей мораторій поширювався на іпотечне житло, що є місцем проживання, єдиною нерухомістю позичальника і діяв до квітня 2021 року.
На сьогоднішній день процедура закриття боргів за іпотечними кредитами регулюється Кодексом з процедур банкрутства.
Рада юридичної компанії «ПІК»
В умовах, коли мораторій на кредитні квартири скасовано, рішення про виселення боржника з квартири має право приймати виключно суд. Інші засоби виселення з іпотечного житла є незаконними.
Чи може банк забрати іпотечну квартиру
Чи може банк забрати квартиру в іпотеці? Так, може, обов’язково це зробить, якщо інші способи повернути борг не будуть запропоновані. Якщо основою є ст. 37 Закону “Про іпотеку”, майно переходить на баланс банку.
За рішенням суду або виконавчим написом нотаріуса відкривається виконавче провадження, у межах якого відбуваються опис та оцінка нерухомості, після чого майно виставляється на торги. Аукціон може бути проведений тричі, з кожним разом ціна знижується. Якщо після третіх торгів нерухомість не купується, предмет іпотеки може перейти у власність кредитора.
Важливо! Багатьох боржників турбує питання, чи може банк забрати іпотечну квартиру, якщо це єдине житло. Якщо предмет іпотеки не купувався за рахунок іпотечних коштів – може, з наданням альтернативного житла. У разі придбання квартири за рахунок кредиту, житло забрати можуть зовсім, виселити “на вулицю”.
Іпотека – прострочення – суд
Якщо ви програли суд, шанси не втратити нерухомого майна мінімальні. Проте способи, як зберегти іпотечну квартиру після суду, все ж таки існують. Якщо боржник та власник квартири – одна особа, кредитор відкриває виконавче провадження. Коли квартиру виставлено на торги, позичальник може:
- викупити своє майно шляхом залучення третьої особи;
- домовитися про відміну торгів або спільний продаж майна.
Якщо викупити житло чи знайти компроміс із кредитором не вдається, можна спробувати оскаржити дії виконавця.
Рада юридичної компанії «ПІК»
Суд із іпотеки дає деяким позичальникам можливість закрити кредит на вигідних умовах. Адже на торгах майно найчастіше реалізується за ціною на 30–50% нижчою за ринкову.
Банк виставив квартиру на торги
Вилучення квартири за борги відбувається після зміни власника, яким може стати як кредитор, так і особа, яка набула нерухомість на аукціоні. Новий власник інформує старого власника про набуття права власності на житло та вимагає звільнити житлову площу у певний проміжок часу.
Якщо боржник відмовляється залишати житло, кредитор чи новий власник вживають різних заходів – від зрізання замків та проникнення у квартиру до підселення у житло осіб із неблагополучних верств суспільства. Єдиний законний спосіб виселення – отримання спеціального рішення суду та залучення правоохоронних органів.
До відома! Вирішення питання, що робити, якщо квартиру виставили на торги, залежить від конкретної ситуації. Варто також враховувати, що сума, отримана від продажу квартири, може бути як більшою, так і меншою від суми боргу.
Виселення із заставної квартири
Судова практика виселення з іпотечної квартири не є абсолютною. В одних випадках суд досить швидко приймає рішення про виписку та виселення старих власників, в інших – унеможливлює виселення боржників за іпотечними кредитами. Все залежить від конкретного суду та суддів, обставин, а також стратегії захисту, обраної боржником.
Юристи компанії «ПІК» у кожному випадку застосовують індивідуальний підхід та можуть надати ефективну допомогу у збереженні іпотечного житла. Однак не варто чекати виконавчого провадження та торгів. Чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим вищі шанси на успіх.