
Юридична компанія «ПІК»
СПИСОК БОРЖНИКІВ УКРАЇНИ

У цій статті ви можете дізнатися, що таке чорний список боржників. Щоб перевірити, чи є ваші дані в реєстрі самостійно, перейдіть за посиланням внизу нашої публікації. Якщо вам це незручно або не знаєте як це зробити, залиште заявку і ми з вами зв’яжемося.
Звичайно, назва «чорний список боржників банків» є неофіційним, але точно відображає суть цього списку. Так називають розташований на сайті Міністерства Юстиції України «реєстр боржників». З’ясуємо, як боржники потрапляють до списку, чим їм це загрожує і як домогтися виключення боржника з чорного списку.
Як потрапляють до чорного списку боржників
До списку вносять не тільки боржників за кредитами, а й усіх фізичних і юридичних осіб щодо яких порушено виконавче провадження. Крім того, до списку потрапляють ті, хто не здійснює регулярні платежі, наприклад – аліменти, протягом більше трьох місяців.
Відповідно, щоб потрапити в чорний список боржників банків, щодо вас або вашої компанії має проводитися виконавче провадження. Для цього банк повинен:
- Звернутися до суду з позовом про примусове стягнення боргу.
- Виграти справу.
- Звернутися до виконавчої служби. Виконавче провадження відкривають там.
- Одночасно з відкриттям провадження, данні про нього, потрапляють в чорний список кредитних боржників.
Відзначимо, що деякі банки мають свої списки, чорний список боржників Приватбанку, реально існує, але користуються ним тільки співробітники банку, його немає в загальному доступі. Якщо ви завернулися в банк за кредитом, Приватбанк, в першу чергу перевірить вас в своєму чорному списку, в кредиті можуть відмовити. Список боржників по мікрозаймам, як окремий реєстр, не існує, МФО користуються як державними реєстрами так і чорним списком приватних Бюро кредитних історій. Обмін інформацією між МФО звичайно існує, в чорний список боржників МФО в більшій мірі потрапляють шахраї, мета яких оформити якомога більше кредитів і не платити.
Чим загрожує боржникам потрапляння до чорного списку
Реєстр знаходиться у відкритому доступі. Для отримання з нього відомостей досить знати прізвище, ім’я та номер платника податків для фізичних осіб, або найменування та ідентифікаційний номер юридичної особи. Тобто відомості отримати може будь-хто.
Основними обмеженнями, для яких спіткало чорний список боржників банків стають:
- Неможливість продажу майна, що вимагає оформлення прав власності. Нотаріуси та державні органи, які оформляють ці права, зобов’язані перевірити продавця за реєстром.
- Неможливість отримати новий кредит в іншому банку. Співробітники банку обов’язково перевірять вас за реєстром.
- Крім того, реєстр все ширше застосовують для перевірки потенційних співробітників і партнерів.
Як вилучити відомості з реєстру
Щоб відомості видалили з чорного списку боржників, має відбутися одна з таких подій:
- Повна оплата боргу.
- Подача апеляції.
- Відгук стягувачем виконавчого документа.
- Відмова стягувача від залишення за собою нереалізованого майна.
- Ліквідація банку-кредитора.
Якщо відомості про вас потрапили в чорний список незаконно, доведеться звертатися за допомогою до юристів і вирішувати проблему через суд.