
Юридична компанія «ПІК»
Супровід виконавчого провадження

Виконавчим провадженням називається комплекс заходів з примусового виконання судових рішень. Зазвичай це рішення про примусове стягнення боргів.
Сторонами виконавчого провадження є:
- Стягувач – фізична або юридична особа на користь якої є рішення.
- Боржник – фізична або юридична особа, з якого стягують встановлену суму.
Обом сторонам провадження потрібна юридична допомога:
- Стягувач здійснює ряд кроків для отримання належних йому сум. На кожному кроці можливі помилки, які будуть використані протилежною стороною для скасування або затримки виконання прийнятого рішення.
- Боржник прагне зберегти майно. Відстоювати права доводиться в рамках законодавства.
Велика частина громадян України не має необхідних знань і досвіду, щоб діяти в умовах виконавчого провадження безпомилково.
Який порядок відкриття виконавчого провадження
Порядок відкриття виконавчого провадження передбачає здійснення стягувачем наступних кроків:
- Отримання виконавчого документа в суді за заявою. При отриманні потрібно перевірити його вміст на відповідність законним вимогам. Інакше, виконавець відмовиться відкривати провадження. Список нюансів, які слід перевірити широкий і виходить за межі теми цієї статті.
- Вибір виконавчого органу. З 2016 року в Україні, крім Державної виконавчої служби діють і приватні судові виконавці. За власним вибором стягувач звертається до виконавців за місцем проживання або перебування боржника, місцем роботи боржника, або місцем знаходження його майна. Приватні виконавці не можуть діяти за місцем роботи боржника.
- Подача заяви на відкриття виконавчого провадження. Це серйозний і об’ємний юридичний документ, від правильності складання якого багато в чому залежать шанси на отримання боргу. Краще довірити складання документа адвокатам.
Крім правильно складеної документації, стягувач має надати підтвердження здійснення авансового платежу за виконавчі дії. У 2018 році платіж становить 1% від стягуваної суми, але не більше 10 МРОТ (37240 грн). Після стягнення коштів з боржника, аванс повертається йому, а з стягнутих коштів утримується плата в розмірі 10% від їх реальної суми. Від збору авансового платежу законодавством України звільнені значні групи осіб і справ.
Як діяти боржнику
Іноді боржник не знає про те, що є таким і в його відношенні відкрито виконавче провадження. Так, наприклад, буває у поручителів по кредитах своїх далеких родичів і знайомих. Якщо вам довелося бути таким поручителем, слід періодично переглядати реєстр виконавчих проваджень на сайті Міністерства юстиції або Єдиного реєстру боржників.
У будь-якому випадку, примусове стягнення, для боржника, процедура неприємна. Стягувач та виконавча служба прагнуть якомога швидше примусити боржника до виконання покладених на нього зобов’язань. З цією метою арештовується все його майно, іноді майно просто вилучають.
Виникає питання про те, що робити, якщо прийшла виконавча служба? Постараємося на нього відповісти: Слід не панікувати, а ретельно вивчати пропоновані вам документи і фіксувати дії протилежної сторони на предмет виявлення в них помилок і порушень. Такі порушення дозволяють оскаржити їх, що може бути і не звільнить вас повністю від виконання зобов’язань, але здатне істотно відсунути їх за часом. Звичайно, для фіксації помилок і подачі різних заяв і позовів, потрібне гарне знання юриспруденції. Якщо його немає, обов’язково зверніться до адвоката по виконавчому провадженню або зверніться до юридичної компанії ПІК.