
Юридична компанія «ПІК»
Виїзд за кордон боржників

У середовищі позичальників циркулює безліч найрізноманітніших, часто неперевірених, чуток. Багато боржників банків, МФО та інших кредитних організацій стурбовані питанням про те, випускають чи за кордон якщо є кредит. Інформація з цього питання поширюється різноманітна, від: «їдь, куди хочеш» до: «і думати забудь». Юристи компанії ПІК вирішили відповісти на питання, як фахівці в галузі захисту прав боржників.
Українське законодавство про заборону виїзду за кордон
Заборона залишати Україну – міра забезпечення інтересів третіх осіб. Ініціаторами такої заборони можуть бути державні організації, юридичні та приватні особи. Якби такого заходу не існувало, злочинці і кредитні шахраї мали б можливість ховатися в країнах, з якими Україна не має договору про видачу.
Вільно можна виїхати за кордон якщо є кредит, внески за яким проводяться своєчасно і регулярно. Права кредитора, в цьому випадку, ніяк не порушуються, відповідно, забезпечувати не потрібно. Але навіть борг по кредиту, виїзд за кордон сам по собі ніяк не обмежує. Навіть з давно простроченим терміном оплати можна залишати територію України, якщо законного рішення про застосування цієї забезпечувальний захід не існує. Таку постанову може бути винесено тільки судом.
Навіть якщо рішення про примусове стягнення боргу вже винесено, питання про те, чи випустять за кордон з кредитом, може вирішуватися позитивно для боржника. Виконавче провадження – комплекс заходів, спрямованих на задоволення законних претензій кредитора. Заборона на виїзд за кордон – один з таких заходів, але вона застосовується не до кожного неспроможного позичальника. Якщо виконавець вирішить, що боржник може спробувати втекти за кордоном або прийде до висновку, що заборона виїзду позитивно вплине на виконання рішення про примусове стягнення боргу, він може звернутися до суду за відповідною постановою.
Моментально суд заборона на виїзд не проведе. До тих пір, поки судова ухвала про обмеження права залишати Україну не буде передана в Прикордонну службу, будь-який громадянин, незалежно від наявності або відсутності у нього заборгованості, може вільно покинути країну.
Що робити, якщо заборона на виїзд за кордон накладена
Якщо ви маєте борги і плануєте поїздку за кордон, варто попередньо перевірити можливість виїзду. Про винесення постанов, які обмежують права громадянина, йому зобов’язані повідомляти письмово, але з різних причин, багато цих листів не отримують. Дізнатися про можливості виїзду можна по особисто поданою в Прикордонну службу запитом. Відповідь доведеться почекати. Тому, перевірку потрібно проводити завчасно.
Якщо заборона залишати країну через невиплаченого боргу накладена, її можна зняти – погасивши кредит. Якщо це неможливо або ви вважаєте, що рішення про обмеження громадянських прав винесено незаконно, зверніться за юридичною допомогою. Адвокати підкажуть, як бути, а при необхідності і захистять ваші права.