
Юридична компанія «ПІК»
Чи можуть забрати квартиру за борги по кредитах

Питання про те, чи можуть забрати квартиру за кредит, дуже актуальне на сьогодні. Багато українців не справляються з узятими на себе кредитними зобов’язаннями і припиняють платежі або вносять гроші зі значними затримками. Звісно, кредитори реагують миттєво. Перш за все, вони попереджають боржника про можливі неприємності. Зокрема, говорять і про можливість вилучення майна. З’ясуємо, чи мають ці загрози під собою реальне підґрунтя і чи можуть мікрозайми забрати квартиру?
Що говорить законодавство
Чи може банк забрати квартиру, якщо вона не в заставі? Хоча кредитування увійшло в наше життя вже давно, позичальники не до кінця розуміють свою відповідальність. Багато хто думає, що взявши кредит під заставу квартири або під заставу іншого майна, вони ризикують тільки заставою. Це не так. За борговими зобов’язаннями, позичальник відповідає всім, що належить йому, майном.
Чи можуть МФО забрати квартиру за борги, відповідь також позитивна, але тут все залежить від суми боргу. Сума боргу по кредиту, повинна бути не менше 100 тисяч гривень. Згідно із законом саме такий борг дозволяє виконавцю приступити до реалізації нерухомого майна боржника.
Чи може банк забрати частину квартири за кредит, відповідь вами вже прочитаний, так може. Як банк так і МФО можуть забрати частину квартири боржника, тільки якщо вона належить йому на праві власності, прописка не означає власності. Якщо ви тільки прописані, забрати навіть частку, неможливо.
Чи може банк забрати майно батьків, ні, якщо майно не є заставою за кредитом або батьки не є поручителями за вашим кредитом.
Зверніть увагу на схему, за якою діють все кредитори, як банк так і МФО:
- З першого дня прострочення виплати, кредитор нараховує на заборгованість штрафи і пені.
- Тільки після цього починається процес примусу позичальника до погашення боргу. Процес може тривати довго, і весь цей час заборгованість зростає.
Банк або МФО не тільки може звернути стягнення боргу на все майно боржника, а й обов’язково це зробить, якщо проблема не буде вирішена іншим способом.
Як вилучають майно
Вилучення майна за борги може відбуватися двома способами:
- За рішенням суду, за допомогою державних або приватних виконавців. Йдеться про судові виконавців, але зараз цей термін в українському законодавстві не використовується.
- За іпотечним застереженням, коли мова йде про іпотечний кредит. Без суду.
- За виконавчим написом нотаріуса, він частіше застосовується до позик і автокредитів, рідше до іпотечних займов. Без суду.
У першому випадку, кредитор звертається до суду про стягнення боргу примусово. Після отримання позитивного рішення, він звертається до виконавців, а ті заарештовують все майно боржника. Квартира, якщо це можливо, виставляється на торги. Яке саме майно продавати вирішує не боржник, а виконавець.
Що стосується іпотечного застереження, воно дозволяє переоформляти нерухомість на кредитора, якщо позичальник порушує зобов’язання. Цей пункт є в кожному іпотечному договорі. В цьому випадку, рішення суду не потрібно. Однак, кредитор, який скористався таким правом, позбавляється можливості задовольняти свої вимоги за рахунок іншого майна боржника. Тому, банки використовують це право не завжди.
Якщо у вас виникло питання про те, чи може банк забрати майно без суду, і прочитавши цю статтю ви зрозуміли, що така можливість є, негайно зверніться за допомогою до юристів. Вони проаналізують кредитний договір і допоможуть виробити оптимальну тактику захисту ваших інтересів.