
Юридична компанія «ПІК»
Банк забирає квартиру по іпотеці

Виселення з квартири за борги одна з основних загроз банків і фінанових компаній – колекторів. У словах вони не соромляться і барвисто описують боржника, як він буде зі всією сім’єю жити на вулиці. При цьому вони посилаються на законність таких дій і навіть показують відповідні закони. Завдання колектора залякати позичальника і змусити його знайти кошти для погашення боргу. Але чи мають загрози колекторів під собою реальний грунт або житло можна зберегти, ось в чому питання. Дізнаємося, що робити, якщо банк забирає квартиру за борги по іпотеці.
Що говорить українське законодавство про стягнення боргів
За борговим зобов’язанням боржник відповідає всім своїм майном. Тобто, стягнення боргу може бути звернено на житло, навіть якщо воно само не передавалося в заставу за кредитом. Стягнення боргу в примусовому порядку в Україні відбувається так:
- Отримання рішення суду про стягнення боргу примусово.
- Звернення з ним в виконавчу службу, збудження виконавчого провадження та арешт всього майна боржника. З цього моменту позичальник не може переоформити права власності на житло на інших осіб.
- Конфіскація майна і продаж його на торгах.
- Вилучення з виручених коштів суми боргу і передача залишків, якщо вони є, боржнику.
Крім того, кредитори мають право переоформити майно на себе, якщо воно застава за іпотечним кредитом. Для цього в текст договору включається застереження, що дозволяє так чинити, якщо позичальник не платить. Рішення суду для цього не потрібно.
Отже, якщо неспроможний боржник не зміг розрахуватися грошима, то втратити право власності на будинок і квартиру він, однозначно, може. Але чи можуть виселити з квартири за борги, залежить від вживаних нею дій. Якщо не робити нічого, його обов’язково виселять.
Що робити для захисту житлових прав
Якщо з’явилася загроза виселення, негайно зверніться за допомогою до юридичної компанії, що займається антиколекторної діяльністю. Українське законодавство неоднозначно, але більш зорієнтованим на захист прав громадян перед організаціями. Зокрема:
- В Україні не можна законно виселити неповнолітніх.
- У країні діє валютний мораторій.
- Є позиція Верховного Суду, котра говорить, що виселення можливо лише з іпотечного житла, придбаного на кредит, який стягується.
- Зберегла своє дії стаття житлового кодексу УРСР, яка забороняє виселення, без надання іншого жилого приміщення.
Навіть, якщо банк або фінкомпанія переоформила право власності на житло, це ще не означає, що колишній власник втратив право там проживати. Колектори всіляко приховують цю інформацію і йдуть на різні хитрощі, щоб домогтися виселення мешканців. Поодинці протистояти їм дуже складно. Зверніться по допомогу до юристів антиколекторських компаній і вони захистять ваші права.