Кредитні боржники часто чують про можливість оскаржити іпотечний договір в суді, після чого угода з банком буде визнана недійсною, а нерухомість залишиться у власності позичальника. Варто розібратися, чи настільки легко оскаржити договір застави нерухомого майна, і чи не прикрашена дійсність жвавими адвокатами?

Згідно закону будь-який громадянин може звернутися в суд і оскаржити іпотечний договір. Подібні справи насправді розглядаються. Підстави, на яких будують справи адвокати, такі:

 • Право позичальника оскаржити будь-які дії щодо продажу предмета іпотеки відповідно до статті 17 Закону України “Про іпотеку”
 • Право оскаржити результати торгів протягом 3 місяців з моменту початку аукціону (ст.48 закону “Про іпотеку”)
 • Істотна зміна обставин, на які спиралися сторони при підписанні договору (ст.652 ЦКУ)
 • Визнання недійсними умови договору, які обмежують права споживачів (ст.18 закону “Про захист прав споживачів”)
 • Договір не повинен суперечити правам малолітніх, неповнолітніх, непрацездатних дітей, чиї батьки підписали іпотечний договір (ч.6 ст.203 ЦКУ)
 • У разі, якщо хтось з подружжя не дав офіційної згоди на підписання іпотечного договору, він може бути оскаржений – Якщо є докази того, що в момент підписання договору позичальник не усвідомлював значення своїх дій (ст. 225 ЦКУ)
 • Якщо існують правові наслідки підписання договору людиною, чия цивільна дієздатність обмежена (ст.223 ЦКУ)
 • Підписання договору людиною, який не мав права його укладати (ст.227 ЦКУ)
 • При появі і доказах наслідків вчинення правочину, який порушує публічний порядок (ст.228 ЦКУ)
 • Якщо є докази того, що договір підписаний з оманою (ст.229 ЦКУ)

Це основні статті законів, якими оперують адвокати, звертаючись до судів для визнання іпотечного договору недійсним. Всякий позичальник у вище згаданому списку може знайти пункт, який ідеально підходить під його справу. Але в будь-якому процесі важливий результат. Тому необхідно відштовхуватися не від можливості почати судову тяжбу, а глибоко проаналізувати – чи буде справа виграна.

Як показує практика – іпотечний договір оскаржити не можна. Адвокати, чию роботу монетизує боржник, здатні тільки затягнути процес стягнення мінімум на 3 місяці, максимум – на кілька років.

Але домогтися визнання договору застави нерухомого майна таким, що не дійсним, – це міф, яким пригощають боржників зацікавлені люди.

Щоб не доводити ситуацію до суду, не платити шалені гроші за послуги адвокатів, і в кінці шляху не залишитися без нерухомості і грошей, правильніше зробити контр-крок – підписати договір співпраці з фінансовою компанією і викупити власну іпотеку. Зробити це можна і на електронних торгах (якщо кредит був взятий в банку, який зараз перебуває у стадії ліквідації), і в чинному банку.

Механізми викупу працюють – права вимоги купуються без штрафів, пені та з дисконтом. Юристи перед початком електронних торгів або узгодження вартості з представниками банку аналізують всі можливі фактори, на основі яких визначають ціну прав вимоги по заставному майну, готують та узгоджують з клієнтом стратегію викупу – і доводять угоду до кінця.

Залиште коментар

 • Previous ProjectБанк забирає нерухомість за несплату кредиту?

 • Next ProjectПрострочений іпотечний кредит в банку - чи є вихід?