
Юридична компанія «ПІК»
Продаж прав вимоги за кредитними договорами

Договори передачі прав вимоги (цесії) полягають в Україні все частіше. До цього є кілька причин:
◼️ З 2014 року курс гривні до іноземних валют впав більш ніж в три рази, доходи українців зростають значно повільніше. Частина позичальників не справляється з взятими на себе зобов’язаннями, портфелі проблемної заборгованості в банківських установах ростуть.
◼️ Наявність великої проблемної заборгованості в банку погіршує його економічні показники. При незадовільних показниках, банк не може розраховувати на допомогу НБУ і ризикує втратити ліцензію на банківську діяльність. Тому, фінансові установи готові зняти з балансу проблемні кредитні активи і передати їх іншим учасникам фінансового ринку, навіть з великою знижкою.
◼️ Факторингові компанії, які частіше називають колекторами, набувають проблемні кредити саме заради цієї знижки, яка, іноді, може досягати 95% від суми боргу.
Розберемося, що значить викупити право вимоги по кредиту.
ЧИТАТИ ЩЕ: АДВОКАТ ПО ІПОТЕЦІ
Як продаються і використовуються права вимоги по кредиту
Процес передачі прав вимоги регламентується ст. 512 ЦКУ. Для позичальника важливі такі аспекти цієї угоди:
◼️ Кредитор має право на переуступку своїх прав вимагати виконання кредитного договору третім особам.
◼️ Згода позичальника для цього не потрібна.
◼️ Передача прав здійснюється на підставі договору, відповідно до якого, права вимоги можуть передаватися повністю або частково (при продажу кредитів, зазвичай, передаються всі права).
◼️ Про передачу прав позичальник повинен бути офіційно проінформований. Він має право вимагати надати йому розумний період часу для того, щоб переконатися, що права дійсно перейшли до нового кредитора.
◼️ Займатися колекторською діяльністю можуть тільки факторингові компанії, які мають офіційний статус фінансової організації.
Колектори живуть на різницю між сумою, сплаченого при придбанні кредиту, і реально отриманими за нього коштами. Діють вони стрімко і жорстко. Психологічне, а іноді і фізичний тиск на клієнта, часто, межує з бандитизмом. Причина в тому, що прибуток утворюється тільки після отримання грошей, до цього, покупка кредиту – збиткове захід.
Особливо небезпечний для позичальника борг за іпотечним кредитом. У всі договори кредитування покупки нерухомості включається, так зване, іпотечне застереження. Воно дозволяє кредитору переоформляти нерухомість на себе і продавати її без згоди позичальника, якщо він не виконує взяті на себе зобов’язання. Боржнику просто повідомляють, що у квартири з’явився новий господар і пропонують залишити приміщення.
ДОКЛАДНІШЕ ДИВІТЬСЯ ТУТ: ЯК ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ПРАВА ВИМОГИ ПО КРЕДИТУ
Перехід права вимоги до факторингової компанії може дозволити позичальникові закрити кредит з дисконтом. Вони купують його зі знижкою і іноді готові торгуватися в її межах. Сам банк так діяти не може. Можливо вам вдасться погасити кредит і заощадити на цьому.