
Юридична компанія «ПІК»
Банк в ліквідації, іпотечний кредит купили колектори: чого чекати?

Криза розкрила слабкі місця фінансової системи України – банкрутами стали десятки банків. Що робити позичальникам, чиї кредити обслуговувались в цих банках? Це питання торкнулось тисяч громадян. Відразу розчаруємо, від виплати це не звільняє. Фонд гарантування вкладів (ФГВФО) зобов’язаний розплатитися з тими, хто зберігав гроші в цих банках. Щоб отримати необхідні кошти, ФГВФО «пустив з молотка» всі активи збанкрутілих фінустанов, включаючи проблемні кредити. Розберемося, кому дістанеться право стягнення на кредити збанкрутілих банків і чого чекати боржникам.
Аукціон на ПРОЗОРРО
Кредитний портфель банків-банкрутів підлягає продажу нарівні з іншими їхніми активами. Державою був розроблений механізм продажу через систему ProZorro за принципом так званого Голландського аукціону – коли ціна кожен крок не підвищується, а знижується, до тих пір, поки не знайдеться покупець. Взяти участь в торгах може будь-яка фізична або юридична особа, крім самого позичальника та поручителя. Спершу кредити продавались по одному, а ті, на які не знайшлося покупця, групуються і продаються «пачками». Зазвичай покупцями виступають інші банки, факторингові або колекторські компанії.
Найбільш активно борги банків в стадії ліквідації купують такі фінансові компанії:
- ФК ФАСТЛАЙН КАПІТАЛ
- ФК ЄВРОПАРТНЕР ФІНАНС
- ФК УКРДЕБТ ПЛЮС
- ФК КОНСАЛТ СОЛЮШЕНС
- ФК ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ
- ФК ФІНРАЙТ
- ФК ДНІПРОФІНАНСГРУП
- ФК СВІТ ФІНАНСІВ
- ФК Росвен Інвест Україна
- ФК ФОНД ГАРАНТУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ
- ФК СПЕКТРУМ ЕССЕТС
- ФК ДЕВЕЛОП ФІНАНС
- ФК ПРЕМІУМ ЛІГАЛ КОЛЕКШИН
Що це означає для боржника?
Боржнику це відкриває можливість позбавиться від кредиту за суму значно меншу (аж до 80%), ніж залишок по кредиту. Так, за Законом він не може безпосередньо брати участь в аукціоні, але третя особа цілком законно може представляти його інтереси в торгах. Юридичні компанії, що спеціалізуються на банківському праві і захисті від колекторів, часто надають подібні послуги. Вони знайомі з особливостями роботи системи і можуть гарантувати майже 99% результат на користь позичальника, оскільки будуть на рівних «грати» проти колекторів. Якщо людина вирішується самостійно викупити свій борг за допомогою родичів або друзів, великий шанс програти аукціон на ProZorro. Тоді право стягнення по кредиту найчастіше дістається колекторським і факторинговим компаніям. Їх мета – будь-якими засобами отримати від боржника максимум.
Що буде, якщо борг дістанеться колекторам?
Коли мова про беззаставному кредиті, турбується не про що, якщо факторингова або колекторська компанія не збирається домагатися стягнення через суд. Це досить рідкісна практика і зазвичай загрожує лише тим, чий борг перевищує 20-30 тис. Грн. А ось іпотечним позичальникам варто задуматися про пошук коштів. У разі несплати, іпотекодержатель може претендувати на заставне майно в досудовому порядку. Відповідна лазівка передбачена ЗУ «Про іпотеку», ст. 37 і зазвичай закріплена статтею іпотечного договору. Схема зазвичай така: на аукціоні кредит викуповує факторингова компанія – позичальникові приходить повідомлення згідно зі ст. 37 – через місяць право власності у нового кредитора – виселення позичальника. Валютний мораторій в цьому випадку не захистить. Без грамотного протидії і своєчасних заходів можна цілком законно опинитися на вулиці. Отримати консультацію юриста-антиколектора.